Wykorzystanie rozwiązań laboratoryjnych znalazło zastosowanie także w produkcji nowoczesnych kostek brukowych. Te zabiegi zostały stworzone po to, aby tworzyć bardzo wysokiej klasy materiał do nawierzchni wykorzystywanych przez pojazdy. Dlatego, że kostka brukowa to produkt, który jest stosowany na zewnątrz, to niewątpliwie oddziaływają na niego zjawiska atmosferyczne. Często bywa tak, że te zjawiska mogą powodować odbarwienia lub uszkodzenia kostki. W tym artykule dowiesz się jak dbać o kostkę brukową.
Gdy przyjrzymy się produkcji kostki brukowej można dostrzec, że wykorzystuje ona różnego rodzaju mieszanki. Do składników tej mieszanki zalicza się drobno i gruboziarniste kruszywa, cement, wodę, dodatki chemiczne i mineralne. Po uzyskaniu z tej konsystencji produktu finalnego powinno uzyskać się trwały i mrozoodporny materiał. Uwypuklić w tym momencie należy fakt, że wilgoć i zmienność temperatur może doprowadzić do powstawania odbarwień na kostce brukowej. Często bywa również tak, że nawierzchnia jest często intensywnie użytkowana, co wiąże się z trudnością usuwania zabrudzeń. W jaki sposób powinno się dbać o plac lub ścieżkę z ułożoną kostką brukową, by zachowywała prawidłowy wygląd na lata?
Zasadnicza pielęgnacja kostki brukowej
Choć kostki brukowe proponowane do użytku różnią się tolerancją na czynniki zewnętrzne, które wpływają na ich wygląd, to jednak zasady użytkowania nawierzchni są takie same Do tych zasad należy:
– Systematyczne zamiatanie,
– Zmywanie wodą,
– Bieżące czyszczenie powstałych zabrudzeń,
– Uzupełnianie wypłukanych fug.
Jeżeli mamy zimową porę, to nie należy również korzystać z ostrych przyrządów do usuwania śniegu i lodu z nawierzchni, gdyż mogą one uszkodzić kostkę brukową. Ostrożnie też powinniśmy używać preparaty stosowane do rozpuszczania lodu, ponieważ mogą być one przyczyna późniejszych odbarwień.
Białe naloty na kostce brukowej – jak z nimi sobie radzić?
Czasem może się zdarzyć, że na kostce brukowej powstają białe naloty. Często nazywane są one węglanem wapnia. Wytwarza się on podczas połączenia dwutlenku węgla z wodorotlenkiem wapnia. Gdy woda odparowuje z tego związku chemicznego pojawia się węglan wapnia, który objawia się w postaci białego nalotu.
Biały nalot na kostce brukowej, to przeważnie przejściowa faza dojrzewania betonu, ponieważ jeśli powierzchnia będzie użytkowana biały kolor kostki będzie się samoistnie zmniejszał za sprawą wypłukiwania i wycierania nawierzchni.
Jeżeli natomiast chcemy pozbyć się szybciej białego wykwitu możemy zastosować następujące metody, do których zalicza się między innymi:
– Piaskowanie, czyli czyszczenie powierzchni za pomocą drobin piasku. Tę czynność wskazane jest wykonać już na etapie układania kostki brukowej. W ten sposób białe naloty zostają częściowo usunięte na etapie początkowej fazy użytkowania nawierzchni oraz później rzadziej występują.
– Środki chemiczne – bardzo często istnieje potrzeba kilkukrotnej aplikacji, ale stosowanie jej powinno być ostrożne, gdyż mogą powstać defekty w kruszywie, a konkretnie w warstwie ściernej. Nieumiejętne stosowanie środków chemicznych może spowodować nawet odbarwienie kostki. Dlatego też warto w takich sytuacjach zrobić próbę na niewielkim fragmencie nawierzchni w miejscu mniej widocznym.
Jak pozbyć się zabrudzeń związanych z plamami oleju?
Kostka brukowa jest układana oprócz ścieżek często na parkingi. Warto dlatego też mieć na uwadze, że taka nawierzchnia może być zabrudzona olejami lub innymi płynami wyciekającymi z samochodów. Ciemne plamy z biegiem dni tracą na intensywności, ale nie są w stanie zniknąć samoistnie. Uwaga, w takich momentach tego typu plam nie należy czyścić myjka ciśnieniową, gdyż takie działanie jest nieporządnie i może zaszkodzić, ponieważ woda pod ciśnieniem poszerzy palmę na większą część nawierzchni.
Niewskazane jest usuwanie plam oleistych jest z powierzchni, ale także z głębszych warstw kostki brukowej. Aby w miarę skutecznie usunąć olej z kostki brukowej należy użyć środków chemicznych. Jednak należy robić, to uważnie, gdyż mogą spowodować one zmiany koloru nawierzchni.
Jeżeli to nie przyniesie skutków możemy zdecydować się na wymianę zabrudzonych elementów, które ułożone są na naszej nawierzchni.
Impregnacja kostki brukowej
Dobrą formą zabezpieczania powierzchni, gdy jeszcze nie doszło do zabrudzeń jest impregnacja, którą można także zastosować podczas późniejszej eksploatacji kostki brukowej. Ale, aby wykonać ten zabieg potrzebne jest dokładne jej oczyszczenie.
Artykuł napisany przy pomocy firmy Master-Bruk – https://master-bruk.pl